פרק 2, חוקים

מדע ההתעשרות, וואלאס די. ווטלס, פרק 2.

חוקים לעושר

"התעשרות היא מדע, מדע מדויק, ממש כמו אלגברה או חשבון. לתהליך צבירת העושר ישנם חוקים אחדים, וכל מי שילמד חוקים אלה ויציית להם, יוכל, בוודאות מתמטית, להתעשר. כסף ורכוש נובעים כתוצאה מעשייה של דברים בדרך מסוימת, ואלה שפועלים לפי אותה דרך מסוימת – בין אם ביודעין או במקרה – מתעשרים, בעוד אלה שאינם פועלים בדרך מסוימת – גם אם יעבדו קשה מאד ויהיו מוכשרים ביותר – יישארו עניים. קיים חוק בטבע לפיו סיבות דומות מביאות לתוצאות דומות, ולפיכך, כל אדם שילמד לפעול בדרך מסוימת יתעשר באופן ודאי... ההתעשרות אינה תלויה בסביבה, כי אילו היה הדבר כך, כל האנשים בסביבה מסוימת היו מתעשרים. כל אנשים שמתגוררים בעיר אחת היו עשירים, בעוד אלה המתגוררים בעיר אחרת היו כולם עניים, או כל תושבי מדינה אחת היו טובעים בעושר, בעוד תושבי המדינה הסמוכה בעוני... יתר על כן, היכולת לפעול באותה דרך מסוימת אינה קשורה כלל למידת הכישרון, כי ישנם אנשים רבים, מוכשרים מאד, שבכל זאת נותרו עניים, בעוד אחרים מוכשרים הרבה פחות, התעשרו. כאשר אנו חוקרים את אלה שהתעשרו, אנו מוצאים שמדובר באנשים ממוצעים מכל הבחינות, אין להם כישרונות או יכולות גדולות יותר מאשר לאנשים אחרים. ברור שהם אינם מתעשרים בזכות הכישרון והיכולות שחסרים לאנשים אחרים, אלא בגלל שהם פעלו בדרך מסוימת. התעשרות אינה תוצאה של חיסכון, או קימוץ. ישנם קמצנים רבים שנותרו עניים, ובזבזנים ללא תקנה שהתעשרו.

ההתעשרות אף אינה קשורה גם לעיסוק בתחומים שאחרים נכשלו בהם, כי ניתן למצוא שני אנשים מאותו תחום עיסוק שעושים, לעתים, כמעט בדיוק את אותם דברים, האחד מתעשר בעוד השני נותר עני או פושט רגל.

מכל הדברים האמורים, עלינו להסיק את המסקנה שהתעשרות היא תוצאה של פעולה בדרך מסוימת...

שוב, לא מדובר בבחירת סוג של תחום עיסוק או מקצוע. אנשים מתעשרים מכל תחומי העסקים ובכל המקצועות, בעוד שכניהם שמעבר לדלת, שעוסקים באותו תחום, נותרים בעוניים.

ייתכן ותצליח יותר בתחום עיסוק שחביב עליך ומתאים לך. אם אתה מצויד בכישרונות אחדים, מפותחים דיים, תצליח יותר בתחום שעושה שימוש בכישרונות אלה.

כמו כן, תצליח יותר בתחום עיסוק שמתאים למקום מגוריך. רוב הסיכויים שדוכן לממכר גלידה יצליח יותר במקום עם מזג אוויר חם מאשר בגרינלנד, ודיג סלמון יצליח יותר בצפון-מערב מאשר בפלורידה, שם אין דגי סלמון כלל.

אבל, מלבד מגבלות כלליות אלה, ההתעשרות אינה תלויה בתחום עיסוק מסוים, אלא ביכולת ללמוד לפעול בדרך מסוימת. אם אתה עוסק כעת בתחום כלשהו ומישהו בסביבתך מתעשר מעיסוק באותו תחום עיסוק, בעוד אתה אינך מתעשר, פירושו של דבר שאינך פועל באותה דרך מסוימת כפי שהאדם האחר פועל.

איש אינו מנוע מלהתעשר בשל מחסור בהון. אמת, ככל שהונך יגדל תהפוך הצמיחה קלה ומהירה יותר, אבל מי שברשותו הון הוא כבר עשיר ואינו צריך לשאול את עצמו כיצד להפוך לכזה. גם אם אתה עני, אם תתחיל לפעול בדרך מסוימת תתחיל להתעשר ולצבור הון. צבירת ההון היא חלק מתהליך ההתעשרות והיא חלק מהתוצאה שנגרמת ללא כל ספק מפעולה בדרך מסוימת.

ייתכן ואתה האדם העני ביותר ביבשת ואתה שקוע בחובות. ייתכן ואין לך חברים, השפעה או משאבים, אבל אם תתחיל לפעול בדרך המסוימת, תתחיל ללא כל ספק להתעשר, כי סיבות דומות גורמות לתוצאות דומות, אם אין לך הון, תוכל להשיג הון. אם אתה עוסק בתחום הלא נכון, תתחיל לעסוק בתחום הנכון. אם אתה גר במקום הלא נכון, תוכל לעבור למקום הנכון.

ותוכל לעשות זאת על ידי שתתחיל לפעול בדרך מסוימת בתחום העיסוק הנוכחי שלך ובמקום המגורים הנוכחי שלך, והדבר יניב תוצאות. אתה חייב להתחיל לחיות בהרמוניה עם החוקים ששולטים ביקום."

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים