פרק 5, העצמה

מדע ההתעשרות, וואלאס די. ווטלס, פרק 5.

העצמה

"עליך להיפטר משרידי המחשבה הישנה שקיים כוח אלוהי שרצונו להשאיר אותך בעוניך או שמטרתו תושג על ידי כך שתישאר עני.

הישות החכמה שהיא הכל, נמצאת בכל, ובה חי הכל ואשר חיה בתוכך, היא חומר חי ובעל הכרה. בהיותה חומר שחי מתוך הכרה, תשוקתה המולדת והטבעית היא העצמה של חייו של כל יצור תבוני חי. כל יצור חי חייב לבקש תמיד להרחיב את חייו, כי החיים בעצם קיומם, חייבים להעצים את עצמם...

גם התבונה כפופה לאותו צורך בהתרחבות. כל מחשבה שאנו חושבים גורמת לנו להזדקק למחשבה נוספת. ההכרה מתרחבת ללא הרף. כל עובדה שאנו לומדים גורמת לנו ללמוד עובדה נוספת. הידע עובר העצמה ללא הרף. כל כשרון שאנו מטפחים מעורר בנו את התשוקה לטפח כשרון אחר. אנחנו כפופים לדחף של החיים לבקש לעצמם ביטוי, והדבר מניע אותנו לרצות לדעת יותר, לעשות יותר, ולהיות יותר.

כדי לדעת יותר, לעשות יותר, ולהיות יותר, עלינו להצטייד ביותר. עלינו להיות מצוידים בדברים בהם נוכל להשתמש, כי אנחנו לומדים, עושים ומתפתחים רק על ידי שימוש בדברים. עלינו להתעשר כדי שנוכל לחיות יותר.

השאיפה לעושר היא היכולת לבקש מימוש גדול יותר של החיים. כל שאיפה אינה אלא מאמץ של היכולות שטרם מומשו להיכנס לפעולה. הדבר שמעורר את השאיפה הוא הכוח שמבקש לבוא לידי ביטוי. הדחף שגורם לך לרצות יותר כסף זהה לדחף שגורם לצמח לפרוח. אלה הם החיים שמבקשים ביטוי ממשי ומלא יותר.

החומר החי חייב להיות כפוף לחוק הטבעי של כל צורות החיים. התשוקה לחיות מחלחלת לתוכו, וגורמת לו לחוש צורך לברוא דברים. חומר זה מבקש לחיות יותר דרכך ובאמצעותך. לפיכך הוא מעוניין שיהיו לך כל הדברים בהם תוכל להשתמש...

אינך רוצה להתעשר רק כדי ליהנות מתענוגות מנטליים, לרכוש ידע, לממש אמביציה, להשיג את זולתך, להיות מפורסם. כל אלה מהווים חלק לגיטימי של החיים, אולם אדם שחי למען תענוגות האינטלקט בלבד יחיה חיים חלקיים, ולעולם לא יהיה מסופק.

אינך רוצה להתעשר רק למען הזולת או לאבד את עצמך למען גאולת המין האנושי כדי לחוות את שמחת הנדבנות וההקרבה. שמחת הנשמה היא רק חלק מהחיים, והיא אינה טובה או אצילית יותר מכל חלק אחר.

אתה רוצה להתעשר כדי שתוכל לאכול, לשתות ולשמוח כשהשעה נאה לכך. כדי שתוכל להקיף את עצמך בדברים יפים, לנסוע למרחקים, להזין את המוח, ולפתח את האינטלקט. כדי שתוכל לאהוב אחרים, לעשות מעשים נעימים, ולמלא תפקיד ראוי בסיוע לעולם למצוא את האמת...

יחד עם זאת, יש לזכור כי השאיפה החומרית משותפת לכולם ותנועותיה חייבות להיות מכוונות להעצמת חיי הכל. היא אינה יכולה לפעול על ידי צמצום חיי האחר, כי היא קיימת בכל, ומבקשת באופן שווה עושר וחיים לכל. הישות החכמה תבצע עבורך דברים, אולם היא לא תיקח דברים ממישהו אחר כדי לתת לך אותם. יש להיפטר ממחשבה על תחרות. תפקידך ליצור ולא להתחרות במה שכבר קיים. [sociallocker]

אין לקחת משהו ממישהו. אין לנהל משא ומתן עיקש ומתוחכם. אין להונות או לנצל לרעה. אין להניח למישהו לעבוד עבורך בעבור פחות משכרו. אין לחמוד את רכושם של אחרים או להתבונן בו בעיניים כלות. אין לאיש דבר שלא תוכל לקבל מבלי שתיאלץ לקחת זאת מהם. עליך להפוך ליוצר, לא למתחרה. כך תקבל את מה שאתה רוצה, אבל כאשר זה יקרה, כל אדם עליו אתה משפיע יקבל יותר מכפי שיש לו עתה.

אני מודע לכך שישנם כאלה שזוכים בסכומי כסף גדולים בדרכים הפוכות להצהרות שמושמעות בפסקה שלעיל, ועלי להוסיף על כך מספר מילות הסבר. אנשים שמתעשרים כך עושים זאת בעזרת יכולת התחרות המדהימה שלהם, ולעתים הם מתחברים, שלא מדעת, לחומר הראשוני, למטרותיו ותנועותיו להעצמת הכלל באמצעות ההתפתחות התעשייתית. רוקפלר, קרנגי, מורגן ואחרים שימשו שלא מדעת כסוכניו של הכוח העליון לביצוע העבודה החיונית של הקמה וארגון התעשייה היצרנית, תרמה בסופו של דבר רבות להעצמת חיי הכל."

[/sociallocker]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים